ASV karoga vēsture

1777. gada 14. jūnijā kontinentālais kongress pieņēma tiesību aktu, ar ko izveido oficiālu karogu jaunās nācijas vārdā. Rezolūcijā ir teikts: “Ir nolemts, ka ASV karogs ir trīspadsmit svītras, aizstāj sarkanā un baltā krāsā; ka apvienība ir trīspadsmit zvaigznes, baltas zilā laukā, kas pārstāv jaunu zvaigznāju. “1949. gada 3. augustā prezidents Harijs S. Truman oficiāli 14. jūnijā paziņoja par karoga dienu.

Mūsu karoga vēsture ir tikpat aizraujoša kā Amerikas Savienoto Valstu pati. Tas ir izdzīvojis cīņas, iedvesmoja dziesmas un attīstījās, reaģējot uz tās valsts izaugsmi, kuru tā pārstāv. Turpmāk ir interesanti fakti un muzeja kolekcija par amerikāņu karogu un to, kā to parādīt:

Izcelšanās

Old Glory

 • Pirmā amerikāņu karoga izcelsme nav zināma. Daži vēsturnieki uzskata, ka to izstrādāja Ņūdžersijas kongresmenis Francis Hopkinsons un sešdienu šujmašīna Betsy Ross.
 • Vārds Old Glory tika piešķirts lielam, 10 līdz 17 pēdas karogam, ko īpašnieks William Driver, jūras kapteinis no Masačūsetsas. Iedvesmojot kopējo segvārdu visiem amerikāņu karogiem, vadītāja karogs ir izdzīvojis vairākus mēģinājumus to sagrābt Pilsoņu kara laikā. Kad karš beidzās, vadītājam bija iespēja lidot ar karogu virs Tenesī valsts. Karogs ir galvenais artefakts Nacionālajā Amerikas vēstures muzejā un pēdējo reizi tika parādīts Tenesī ar Smithsonian atļauju 2006. gada izstādē.
 • Starp 1777. un 1960. gadu Kongress pieņēma vairākus aktus, kas mainīja karoga formu, dizainu un izvietojumu, un atļautām zvaigznēm un svītrām pievienot, lai atspoguļotu katras jaunās valsts uzņemšanu.
 • Šodien karogs sastāv no 13 horizontālām svītrām, septiņas sarkanas pārmaiņus ar sešiem baltiem. Šīs svītras veido oriģinālās 13 kolonijas, un zvaigznes pārstāv 50 Savienības valstis. Arī karoga krāsas ir simboliskas; sarkans simbolizē izturību un valoritāti, balta simbolizē tīrību un nevainību, un zilā krāsā ir modrība, neatlaidība un taisnīgums.
 • Nacionālais Amerikas Vēstures muzejs ir uzsācis milzīgā 1814. gada garibas karoga ilgtermiņa saglabāšanas projektu , kas izdzīvoja britu karaspēka Baltimoras 25-stundu lādiņu Fort McHenry un iedvesmoja Francis Skotu Keyu, lai veidotu “The Star-Spangled Banner”. Ar šo vārdu bieži minēts, ka karogs laika gaitā kļuvis piesārņots un novājināts un 1998. gada decembrī tika izņemts no muzeja. Šīs saglabāšanas centieni sākās 1999. gada jūnijā un turpinās līdz pat šai dienai. Tagad karogs tiek uzglabāts 10 grādu leņķī īpašā ar zemu skābekļa saturu filtrētā gaismas kamerā un periodiski tiek pārbaudīts mikroskopiskā līmenī, lai noteiktu atsevišķu šķiedru sabrukšanas pazīmes vai bojājumus.
 • Ir dažas vietas, kur ASV karogs tiek lidots 24 stundas diennaktī vai nu ar prezidenta izsludināšanu, vai pēc likuma:

– Fort McHenry, Nacionālais piemineklis un vēsturiskā svētnīca, Baltimore, Merilenda

– Karoga māja laukums, Baltimora, Merilenda

– Amerikas Savienoto Valstu Marine Corps memoriāls (Iwo Jima), Arlingtona, Virdžīnija

– Par leksingtonas, Masačūsetsas pilsētas zaļo

– Baltajā namā, Vašingtonā, DC

– Amerikas Savienoto Valstu muitas ieejas ostas

– Nacionālās memoriālās arkas pamats Valley Forge parks, Valley Forge, Pensilvānija

Iedvesma

 • Pēc britu bombardēšanas, amatieru dzejnieks Francis Skots Key bija tik iedvesmots no Amerikas karoga redzes, kas joprojām peld pa Baltimoras Fort McHenry, ka viņš rakstīja “The Star-Spangled Banner” 1814. gada 14. septembrī. Tas oficiāli kļuva par mūsu valsts himnu 1931.
 • 1892. gadā karogs iedvesmoja James B. Upham un Francis Bellamy, lai uzrakstītu “Belgiances solījumu”. Tas pirmo reizi tika publicēts žurnālā “Jaunatnes pavadonis” .

Uz attāliem krastiem

NASA

 • 1909. gadā Robert Peary ievietoja amerikāņu karogu, ko viņa sievas ievilka Ziemeļpolā. Viņš arī pa ceļam atstāja citu karoga gabalus. Tas ir vienīgais laiks, kad persona ir bijusi cienījama karoga griešanai.
 • 1963. gadā Barijs Bīsks novietoja Amerikāņu karogu virs Mount Everest.
 • 1969. gada jūlijā amerikāņu karogs tika “izlidots” kosmosā, kad Neils Armstrongs ievietoja to mēnesim. Apollo programmas laikā karodziņi tika novietoti uz septīto izlaistu sešos lidmašīnas virsotnēs.
 • Pirmo reizi Amerikas karogs tika izlidots ārvalstīs uz ārvalstu fortu bija Lībijā, virs Fort Derne, Tripola krastā 1805.

Parādot zvaigznes un svītras

 • Karogs parasti tiek parādīts no saullēkta līdz saulrietam. Tas ir jāuzsāk ātri un jāsamazina svinīgi. Nelabvēlīgā laika apstākļos karogu nedrīkst nolaižot.
 • Karogs katru dienu un visos brīvdienās, pēc laika apstākļiem, jāuzrāda visu valsts institūciju galveno administrācijas ēku vai to tuvumā. Tas būtu jāuzrāda arī katrā vēlēšanu iecirknī vai tā tuvumā vēlēšanu dienās un skolas laikā vai skolas laikā.
 • Ja tas tiek attēlots vienīgi pret sienu vai logu vai vertikāli, zvaigznīšu laukam “savienojums” jābūt augšējā un pa kreisi no novērotāja.
 • Kad karogs tiek pacelts vai nolaists kā daļa no ceremonijas, un, kā tas notiek ar parādīšanos vai pārskatīšanu, ikvienam, izņemot tos, kas ir formā, jāuzņem karogs ar labo roku pār sirdi.
 • ASV karogs nekad nedrīkst būt tuvināts pret kādu personu vai objektu, kā arī karogs nekādā ziņā nedrīkst pieskarties zem tā.